Výnimočná patentovaná zmes aktivovaných bezlepkových obilnín, orechov, semienok, ovocia goji a vlákniny psyllium. Je aktivovaná, bezlepková, zásaditá, naturálna - 100% RAW. Kompletný zdroj informácii o HRYZKE je na www.hryzka.sk. Jednoducho povedané výživné, chutné a zdravé raňajky pre celú rodinu.

Pri použití zľavového kódu TNJK01 budeš mať pri každom nákupe HRYZKY cez e-shop zľavu 5%. Je časovo neobmedzený a platí aj pre opakované nákupy. Pri objednávke je potrebné zadať kód do kolonky "Uplatniť zľavový kód" a kliknúť na tlačidlo "Prepočítať".do e-shopu  

Pre ženy: Slobodne s Mooncup kalíškom

Autor: Katka Dátum: 25.6.2015 Zobrazenia: 511 x
Mooncup - menštruačný kalíšok

Tentokrát bude článok zameraný hlavne pre jemnejšie pohlavie, hoci aj muži sú vítaní pri jeho čítaní - minimálne kvôli informovanosti alebo ak chcú nejakým spôsobom uľahčiť a spríjemniť svojim drahým polovičkám život počas "svojich dní", a tým pádom vlastne aj sebe. :) Predsalen spokojná žena vo vzťahu môže zvyšovať aj pravdepodobnosť spokojnosti muža. Och, aké klišé. :D Dnes teda bude reč o menštruácii všeobecne, o tom ako a čím si toto obdobie uľahčiť či spríjemniť a hlavne, ako už nadpis napovedá, o výbornej hygienickej pomôcke pre ženy počas menštruácie - kalíšku Mooncup.

V našej kultúre sme odmalička vedení k tomu, že niektoré témy sú spoločensky tabuizované a už len samotné slová s nimi súvisiace vyvolávajú odpor, nechuť, pohoršenie či hanbu - buď sa o nich bojíme hovoriť alebo ak o nich hovoríme otvorene, môže sa nám od ostatných dostať neprimeranej kritiky či priam až agresie. S niečím podobným som sa stretla aj pri zbežnom sledovaní internetových diskusií žien na tému menštruácie a menštruačných kalíškov - klasické dva tábory: na jednej strane spokojné ženy, ktoré kalíšok vyskúšali a nevedia si ho vynachváliť a na strane druhej tie, ktoré ho s predsudkami zavrhujú, hoci ešte nevyskúšali, lebo veď: "fuj, nechutné, čo si TAM máme čo takú vec vôbec pchať?!". Na toto môj Petrík povedal jednu veľmi príhodnú odpoveď, ale nevhodnú pre slabšie povahy, tak poprosím o zhovievavosť a prižmúrenie oka :) - "Ale k*k*t v kondóme si tam pchať môžu!". Darmo, dosť to vystihol, ale vráťme sa do (aspoň zdanlivej) kultivovanej úrovne článku. Nepekné nadávky pri takýchto "chúlostivých" témach lietajú jedna radosť. Rozumiem, aj my sme na internete hrdinkami a väčšinu obsahu týchto debát by sme si do očí povedať nevedeli. A rozumiem aj tomu, že pri slove menštruácia môže nielen mužom, ale aj ženám naskočiť husia koža a sčervenajú v tvári. Veď si to len vyslovte nahlas: "MEN-ŠTRU-Á-CIA" - mne sa to slovo už len napísané od pohľadu zdá ako názov nejakej "nevyliečiteľnej choroby", a nie ako prirodzená a potrebná súčasť ženského života. Nie ako znak toho, že sme natoľko zdravé a fyzicky zrelé, že aj telo nám dáva každý mesiac najavo schopnosť začať vytvárať nový život. Radšej tento "problém" nazývame rôznymi dehonestujúcimi či smiešnymi menami od krámov až po tetu Irmu (aj keď konkrétne toto je asi z nejakého amerického filmu :D). Menštruáciu, samozrejme, môžeme nazývať akokoľvek chceme - no zároveň aj to vypovedá niečo o nás samých a o vzťahu k sebe i svojmu telu. Už ako dievčatá a neskôr ako ženy vnímame menštruáciu ako zlo a katastrofu, s ktorou sa spája len bolesť a pocit nečistoty. Každý mesiac sa nám opakovane vyhadzujú vyrážky na tvári, sme viac citlivé na prejavy nepozornosti od druhých, môžeme mať chuť všetkých povraždiť, ... však to poznáte, zoznam nekončí. Cítime to ako výrazné obmedzenie pohodlia a slobody pri každodennom fungovaní, pri práci, športe a ovplyvňuje nám to aj naše vysokocenené vzťahy s najbližšími ľuďmi. Pozitívne (alebo aspoň neutrálne) vnímanie menštruácie a hormonálnych cyklov ženy nám k tomuto všetkému "sťažujú ešte aj chlapi", ktorí to môžu brať ako blížiacu sa hrozbu výbuchu šialenej fúrie alebo ako osobný útok na svoj pravidelný sexuálny život. Zrejme sa počas svojho života napočúvate dostatku ponižujúcich výrokov typu: "Čo máš zase krámy?!" alebo súcitných viet: "Ja by som to zrušil." Ale nie je treba, dá sa k tomu všetkému pristupovať aj inak ... :)


Obrázok: internet

Nepatrím síce k tým ženám, ktoré vyslovene vnímajú menštruáciu a ženský cyklus ako niečo mystické, nadpozemské, ako prejav bohyne v nás a podobne. Ale aj tento pohľad je mi sympatický a má rozhodne veľa do seba, aj keď ja som skôr tak niekde medzi a zo všetkého čerpám čriepky užitočnosti pre svoj život. :) Ale určite si rada prečítam články a knihy podobného charakteru ako je napr. tento alebo tento, vrátane odporúčaných odkazov na zdroje:

  • Miranda Gray: Červený mesiac. Ako chápať a používať tvorivé, sexuálne a spirituálne dary menštruačného cyklu, DharmaGaia, 2011.
  • Miranda Gray: Cyklická žena alebo ako využívať svoj lunárny cyklus na dosiahnutie úspechu a naplnenia, Osule, 2012.
  • Diana Fabiánová: Mesiac v nás (Moon Inside You), filmový dokument, 2009.
  • Dillonová, Mary a Barclayová, Shinan: Rozkvitajúca žena. Príbeh zasvätenia dievčaťa na ženu, DharmaGaia, 2006.
  • Anita Diamantová: Červený stan, Knižní klub, 2002.

Myslím si, že aj takáto literatúra v nás môže pomôcť naštartovať pozitívnejší pohľad na vlastné telo a jeho fungovanie. Ak sa my samé lepšie spoznáme, pochopíme a prijmeme, budeme vedieť to isté docieliť aj u našich partnerov, prípadne otcov či synov. Celý náš cyklus je o našej vnímavosti a prístupu k nášmu telu - ak sa mu naučíme v rôznych fázach cyklu vychádzať v ústrety, máme šancu aj "svoje dni" prežiť pohodovo, s úsmevom, slobodne a bez obmedzení. A bez vystrašených rodinných príslušníkov, krčiacich sa nenápadne v kúte. Téma menštruácie je určite niečo, čo by nemalo byť tabu a o čom je dobré otvorene hovoriť - ak nie už s rodičmi v mladšom veku, tak minimálne s partnerom, deťmi a priateľmi. Nech nejde len o strašiaka, ktorý raz mesačne nechcene vypadne zo skrine, ale o prirodzenú súčasť nášho života ...

A čo nám ešte okrem komunikácie môže pomôcť, aby sme mali "svoje dni" radšej?

Spomaliť. Brať na seba v tomto období ohľad. Upustiť trochu od nárokov, produktivity a vyťaženia. Nazbierajme v pokoji nové sily. V tomto ťažko radiť, pretože každá z nás relaxuje a čerpá sily pri niečom inom - kniha, film, pobyt v prírode, kúpeľ, stískanie plyšákov, ... . Len si to jednoducho výdatne doprajme a majme sa aj s našimi výkyvmi rady. :)

Veľa z nás prežíva počas tohto obdobia "vyslovené muky". Myslím si, že aj náš jedálniček má vo výslednej intenzite a bolestivosti menštruácie výrazne svoje prsty. Osobne som mávala veľké bolesti najmä v počiatočné dni, pričom prvý deň som nedokázala ani normálne existovať a mohli ste ma nájsť s plačom ležať v posteli. S bolesťami a tzv. predmenštruačným syndrómom (kto to tak hrozne nazval? :D) mi ale veľmi pomohla postupná zmena stravovania od "klasického" na "vegánske" - konkrétnejšie vysokosacharidová rastlinná strava (prevažne surová, hlavne celistvé potraviny a nie polotovary) s veľkým podielom zrelého čerstvého ovocia, bezlepkových škrobovín (zemiaky, ryža, pohánka, pšeno, kukurica, ...), strukovín (šošovica, cícer, ...), zeleniny listovej i koreňovej a s menším, ale pravidelným, podielom namočených semienok/orechov či trochy panenských olejov. Taktiež aj dĺžka trvania krvácania sa mi zhruba zo 7-8 nekonečných dní upravila na 4-5. Vypozorovala som si, že bolestivejšia menštruácia sa mi vracia vtedy, ak pár dní pred ňou zrovna konzumujem výrazne viac tukov, než bežne. Experimentovala som takto jedného času aj s domácim kozím či ovčím syrom, bryndzou, domácimi vajcami, väčším množstvom nenamočených orechov/semiačok a pod., pričom s nimi dochádzalo k zhoršeniu a bez nich k zlepšeniu. Ťažko mi je súdiť, či s tukmi a živočíšnymi produktami ide o kauzalitu alebo koreláciu (keďže "do rovnice" vždy vstupuje veľmi veľa faktorov), ale aj toto je jeden z dôvodov, prečo si čo najmenej spracovanú rastlinnú vysokosacharidovú stravu veľmi cením, vyhovuje mi a som za ňu nesmierna vďačná. Samozrejme, je to skúsenosť jednotlivca a netvrdím, že toto je jediný spôsob stravovania, vďaka ktorému všetky ženy už nikdy nebudú mať bolesti počas menštrucie - len je to pre mňa zaujímavý poznatok, ako rôzne skupiny potravín môžu vplývať na naše telo aj takýmto spôsobom a že sa oplatí investovať snahu a čas do zdravšieho jedálnička, "ušitého každému na mieru". Takže žienky, ak pri menštruácii veľmi trpíte, možno aj podrobnejší pohľad na Váš celkový jedálniček by mohol pomôcť.

Ďalšia vec, ktorá mi výrazne a priam až maximálne spríjemnila obdobie krvácania, je menštruačný kalíšok Mooncup. Existuje samozrejme viacero značiek menštruačných kalíškov, takže sa dá na trhu vybrať, nech to neberieme ako reklamu - ja mám skúsenosť zrovna s Mooncupom, tak píšem o ňom. Tento "dar" mi bol nezávisle odporučený kamarátkami Majkou a Luckou zhruba v rovnakom čase - baby, veľmi pekne Vám ďakujem, je k nezaplateniu. :)

Mooncup - menštruačný kalíšok
Čo je to kalíšok Mooncup?

Je to vlastne akýsi "pohárik" so stopkou, ktorý sa zavádza do pošvy a zbiera menštruačnú krv, pričom sa raz za pár hodín podľa intenzity krvácania vyberie, vyprázdni, opláchne a znovu vloží. Stopka slúži na lepšiu manipuláciu pri vyberaní a zavádzaní. Pokladám ho za asi najlepší vynález sveta a čudujem sa, že ešte neudelili autorovi Nobelovu cenu za nekonečné spríjemnenie života žien na zemi. Akože, fakt. A nielen života žien, ale aj celej planéte.


Obrázok: internet
Výhody kalíšku?

Nestretla som sa zatiaľ s pohodlnejším, hygienickejším, ekologickejším a ekonomickejším riešením v rámci fungovania našej kultúry. Žiadne farbivá, bielidlá, parfumy, hroziace syndrómy toxického šoku, alergie, pocit mokra, zápach, ... žiadne obmedzovanie v športe, plávaní, pri cestovaní, ... A najmä, žiadne ďalšie nekonečné tony zakrvácaného odpadu, plaviaceho sa v našich moriach a oceánoch, pretože kalíšok vydrží veľa rokov a na jednorázové vložky či tampóny môžete veľmi rýchlo zabudnúť. Je to teda nielen výrazné odľahčenie záťaže životného prostredia, Vášho tela, ale aj Vašej peňaženky. Cena kalíška je cca 25 eur a pri dobrej starostlivosti vydrží aj 10 rokov. Nie som dobrá v matematike, no viem, že sa to aj po tejto stránke maximálne oplatí - v porovnaní s tampónmi a vložkami, kde balenie stojí 1-2 eurá a miniete ich za svoj život asi iba milión. :)

Pri používaní vložiek som mávala v prvé dni ťažko popísateľné pocity "zvierania v podbrušku" a akéhosi "mravenčenia" ... akokeby ma "tam dole" niekto obrazne držal vo zveráku. Nevedela som si nájsť nejakú spokojnú polohu pri sedení či kráčaní, mrvila som sa a pociťovala stálu tupú nevýraznú bolesť. To používaním kalíška prestalo, teraz som len v prvý deň taká malátnejšia, ale bolesti aj zvieranie prestali. Celkovo sa cítim lepšie a spokojnejšie. Zároveň mám pocit, že kalíšok ešte o niečo skrátil dobu a intenzitu krvácania. V podstate by sa dalo povedať, že okrem sprievodných hormonálnych pochodov o svojej menštruácii už ani neviem.

Kalíšok je možné používať aj počas najsilnejšieho krvácania, ale ak si ho nezavediete úplne správne, môžete trochu "pretiecť". Možno ho budete chcieť najprv skúšať používať len počas posledných dní so slabším krvácaním, aby ste mali pocit kontroly. Niektoré ženy kombinujú kalíšok v prvý deň aj s tenkou vložkou, "pre istotu". Ak si ho však zavediem nesprávne, väčšinou ho ihneď cítim a automaticky naprávam. Správne zavedený kalíšok cítiť nie je a nepretečie ani pri intenzívnom pohybe (beh, plávanie, bicykel, ...), takže môžete spokojne fungovať, športovať, slniť sa v plavkách alebo kúpať sa v mori bez toho, aby ste nalákali žralokov. :) Jedna z naj vecí, ktoré si na kalíšku naozaj cením? Už nemusím riešiť a plánovať dopredu dátum dovolenky so strachom, že čo ak zrovna vtedy dostanem menštruáciu a znepríjemní mi to celý pobyt pri mori/v horách. Tento problém na plnej čiare odpadá a už mi je jedno kedy a kam pôjdem, nestresujem sa kvôli tomu. Kalíšok tiež môžem mať pohodlne a nerušene zavedený aj v noci. Ja som sa s ním nabehala aj na x-hodín trvajúcich horských bežeckých pretekoch, kde sa neustále mení sklon a terén, takže človek lieta hore-dolu, ale kalíšok držal a nepovolil, ani sa neposunul (a necítila som ho počas behu). Kým som používala vložky, bolo športovanie pre mňa počas menštruácie maximálne nepohodlné a problematické a radšej som sa mu v ten týždeň vyhla. Teraz pri športe len zmiernim intenzitu s ohľadom na potreby tela, ale už sa nemusím obmedzovať doma-sedením či vyplašene každú polhodinu kontrolovať, či nedošlo ku katastrofe. :D

Samé výhody, ale čo nejaká nevýhoda?

Je pravda, že prvé dojmy s kalíškom môžu byť nepríjemné a treba si naň po určitý čas zvyknúť - teda na jeho samotné zavádzanie. Keď už ho máte zavedený, tak ho totiž nie je vôbec cítiť. Ak napríklad nie ste zvyknuté používať tampóny, tak ako som nebola ja (ani som ich neskúšala), tak Vám môže spočiatku zavádzanie kalíšku do pošvy pripadať zvláštne alebo náročné. Mne toto zvykanie si trvalo až cca pol roka, ale moje kamarátky to zvládli oveľa rýchlejšie. Zvyk sa rýchlo zlepšuje aj so sebaspoznaním sa a netreba sa toho báť, s kalíškom sa skôr či neskôr skamarátite a už nebudete chcieť používať nič iné. Tip pre ľahšie zavádzanie: byť dostatočne hydratovaná.

Nevýhodou je aj to, že sa z hygienických dôvodov kalíšok nedá reklamovať a preto je nutné si správne zvoliť rozmer svojho kalíška - veľkosti sú dve, A alebo B, líšia sa v pár milimetroch. Podľa toho, či ste už mali pôrod vaginálnou cestou, cisárskym rezom alebo máte do 30/nad 30 rokov. Pomocná stopka na kalíšku je od výroby dosť dlhá a odporúča sa ju podľa potreby zastrihnúť. Ak si ju ale zastrihnete príliš, môže sa Vám s kalíškom zle narábať - takže radšej strihať postupne, len po troške. Taktiež po pôrode alebo s vekom zrejme budete potrebovať nový väčší kalíšok, veľkosť A - takže ho budete kupovať viac ako jeden za život. Ale s tým sa dá zmieriť. :)

Ako sa kalíšok Mooncup používa a ako často ho treba vymieňať?

Kalíšok sa vkladá prstami dovnútra pošvy, kde sa do neho zbiera krv. Zachytí cca 30 ml tekutiny. Na rozdiel od tampónov sa krv do kalíška neabsorbuje, kalíšok je možné po vybratí umyť a znovu použiť. Je vyrobený z mäkkého silikónu, po zavedení tesne priľne ku stene pošvy, a tak je zaručené, že krv steká iba do kalíška a nie von. Silikón, z ktorého je kalíšok vyrobený, je na rozdiel od materiálu tampónov/vložiek nepriľnavý pre baktérie. To znamená, že sa baktérie na kalíšku nemôžu množiť. "Čistota, pol života."

Pred začiatkom každej menštruácie a použitím treba kalíšok vyvariť 5-7 minút vo vriacej vode alebo použiť dezinfekčný roztok z lekárne. Medzi jednotlivým vymieňaním ho stačí bez prevarenia opláchnuť čistou vodou (na verejných WC s umývadlom alebo v kabínkovom mať vodu vo fľaške so sebou) a znovu zaviesť.

Odporúčanie je vymieňať si kalíšok každých 4-8 hodín podľa množstva krvácania. Čiže v prvé dni to zrejme bude okolo tých 4 hodín a postupne bude stačiť raz za 8 hodín. Pár krát sa mi stalo aj to, že som na kalíšok počas posledných dní úplne zabudla (lebo ho vážne ani necítiť) a mala ho v sebe výrazne dlhšiu dobu - a nič sa mi nestalo, žiadny problém nebol. Ono vlastne akousi výhodou kalíška je to, že ak sa príliš naplní (lebo ste ho dlhšie nevymenili, zabudli naň), tak môže začať "trochu špiniť" a tak si spomeniete, že ho treba vyprázdniť. Pri vyberaní sa netreba báť, že by ste obsah na seba, nedajbože, vyliali a zašpinili sa - kalíšok sa dá úplne šikovne vyprázdniť bez neporiadku.

Mooncup - zavádzanie
Obrázok: internet
Mooncup - zavádzanie

Kalíšok sa zavádza, samozrejme s umytými čistými rukami, zložený dvoma rôznymi spôsobmi pomocou palca a ukazováka - viď foto a obrázok vyššie. Záleží ktorý spôsob Vám bude lepšie vyhovovať. Zložený sa zasunie do pošvy, najľahšie ide v polohe podrepu (napr. v sprche alebo na WC) a netreba sa báť, že by sa vo Vás príliš hlboko "stratil" - anatomicky to nejde. Keď máte kalíšok viac-menej celý zavedený, môžete ho pustiť a on sa roztvorí, pričom podtlakom sa priľne na steny pošvy a drží, neprepustí krv.

Na vybratie je podrebné zrušiť podtlak v kalíšku tak, že ho zo spodku stlačíte palcom a ukazovákom a za stopku pohybmi do strán pomaly vytiahnete. Taktiež sa to robí najlepšie v podrepe s čo najviac uvoľneným svalstvom. Nie je to veľká veda, aj keď slovne sa to opisuje ťažko. Kalíšok však dostanete spolu s podrobným návodom a aj v ďalších riadkoch nájdete link na všeobecnú stránku o tom - čo, ako, prečo a kde s kalíškom urobiť, aj s videonávodmi.

Kde kalíšok Mooncup zoženiem?

Keď som si ho zaobstarávala ja, bol ešte tak viac k dostaniu len cez internet - na www.kalisok.sk. Je to zároveň veľmi užitočná stránka, ktorá je plná informácií od A po Z o kalíškoch a ich používaní, zavádzaní, výbere správnej veľkosti či o skúsenostiach iných žien. Ak máte akékoľvek nezodpovedané otázky, ktoré som týmto článkom nepokryla, rozhodne Vám odporúčam si ju poštudovať - nájdete tam všetko potrebné, vrátane zoznamu predajcov - kalíšok sa už postupne dá zohnať vo viacerých lekárňach či obchodoch so zdravou výživou.

Dúfam, že Vám, milé dámy, bude tento článok nápomocný v zlepšení kvality vychutnávania si radosti z pohybu, športu, pracovných povinností či celkového každodenného života počas Vášho menštruačného obdobia. Snáď to bude pre Vás inšpiráciou ako posunúť "náš ženský problém" na trochu pozitívnejšiu úroveň a odľahčiť si tak z hľadiska zdravia, hygieny, diskomfortu, dopadu na životné prostredie i finančne. Aspoň pre tie z Vás, ktoré ste sa ešte s kalíškom nemali možnosť bližšie zoznámiť.

Za mňa to bola určite jedna z najlepších "investícií" a nepochybujem, že s kalíškom budete spokojné aj Vy ... :-)

Katka
Tiež by Vás mohlo zaujímať:
tag: Mooncup
Komentáre:
25-06-2015 22:54

celkom fajn napisany clanok, diky :) Pouvzujem.
25-06-2015 23:39

Super článok, vyzera to celkom prakticky a zaujimavo. O čo by som sa ja osobne bal je hygiena. Viac ako par mesiacov by som jeden kus nepoužival. To s tými bakteriami mi pride ako trošku väčšši bullshit :) neviem si moc predstavit povrch kde sa neprichytia bakterie...no každopádne to je isto jedna z dobrých alternativ ku klasike.
26-06-2015 04:59

Mooncup používam už asi 12 rokov. Pred dvomi rokmi som ho vymenila za nový. Nikdy som nezniesla vložky tak som používala tampony. Vysušovali mi sliznicu a mala som neustále zápaly. Ako mám mooncop neviem si predstaviť aby som sa v živote vrátila ku klasike. Je to téma ktorá by sa dala písať na celú stranu. Ak niekto váha nech to vyskúša a určite to neobanuje.nehovorím o tom kolko som už za tú dlhú dobu ušetrila peňazí.
26-06-2015 07:13

Pivko, s tými baktériami ti to na istotu samozrejme nepoviem, lebo som to nepozerala pod mikroskopom alebo také niečo, to už len výrobca tuší, či nás nebalamutí. :) Ale myslím si, že keď ho žena pred každým novým použítím vyvarí vo vriacej vode/utrie dezinfekčným prostriedkom a opláchne, tak tam bude ďaleko menej škodlivých baktérií ako na tampónoch/vložkách/alebo ako Petrík povedal, aj na tom kondóme napríklad. :D Zdá sa mi to ako jedna z najhygienickejších možností tak či onak.
26-06-2015 07:15

Borka, ďakujem veľmi pekne za zdieľanie skúsenosti. :) Plne súhlasím. Mne osobne boli tampóny strašne nesympatickým riešením - preto ma ich ani nenapadlo skúšať, ale to už sú teraz vlastne aj tie vložky, haha. Niet cesty späť, veru. :)
26-06-2015 10:08

Super článek :-) Mooncup používám druhým rokem a také si ho nemůžu vynachválit - navíc současně s ním mi zmizely ms bolesti, které byly předtím téměř neúnosné :-)
26-06-2015 10:37

možno super nápad, no ja to v pošve vôbec neznesiem.....podobne ako tampón
27-06-2015 02:02

Já mám ladycup. Mají výběr ze spousty barev a různých pytlíčků. Jsem s ním moc spokojená, ačkoliv když mám mokré ruce a neudržím ten složený tvar tak to je celkem nepříjemný když vyklouzne :D jen mi vadí,že nejde vyčistit úplně, vždycky ho drhnu i kartáčkem na zuby,ale je vidět,že je používaný =/ snad to nevadí a to ho vyvařuju před použitím a po použití dávám do desinfekce
27-06-2015 07:23

mam jej 3roky. bezvadna vec
29-06-2015 06:55

Dámy, ďakujem Vám za odozvu :-) ... renka, možno si len skúšala kalíšok nesprávnej veľkosti konkrétne pre seba alebo si ho mala nesprávne zavedený, prípadne s nezastrihnutou stopkou ... značiek aj veľkostí je na trhu veľa, zrovna jedna veľkosť sadnúť nemusí - ale na druhej strane zlá skúsenosť s jedným typom kalíška môže odradiť od skúšania ďalších, ktoré by mohli sedieť výborne ... :)
Informovať ma o nových komentároch
© 2019 by Janurky - Peter Janura, Katarína Janurová