Výnimočná patentovaná zmes aktivovaných bezlepkových obilnín, orechov, semienok, ovocia goji a vlákniny psyllium. Je aktivovaná, bezlepková, zásaditá, naturálna - 100% RAW. Kompletný zdroj informácii o HRYZKE je na www.hryzka.sk. Jednoducho povedané výživné, chutné a zdravé raňajky pre celú rodinu.

Pri použití zľavového kódu TNJK01 budeš mať pri každom nákupe HRYZKY cez e-shop zľavu 5%. Je časovo neobmedzený a platí aj pre opakované nákupy. Pri objednávke je potrebné zadať kód do kolonky "Uplatniť zľavový kód" a kliknúť na tlačidlo "Prepočítať".do e-shopu  
Hryzka so zľavou
Objednajte si aktivovanú naturálnu bezlepkovú zmes Hryzka so zľavou 5% s použitím zľavového kódu TNJK01.
Facebook
Instagram

katka.janurka
Instagram

Zima v Malej Studenej doline

Autor: Katka Dátum: 20.1.2016 Zobrazenia: 316 x
Vianočné sviatky som strávila prevažne v Martine, doma u rodičov, a v rámci voľnejších dní som mala výbornú príležitosť vyšvihnúť sa na priľahlé fatranské, ale i vzdialenejšie tatranské kopčeky. Bola by to praškoda nevyužiť, keď môžem, a tak sa v pondelok posedávajúc s Erikom na vrchole Znieva dohadujeme, čo dáme zajtra. Predkladá mi pikantný návrh - turistiku vo Vysokých Tatrách, konkrétne Téryho chatu v Malej Studenej doline. Zloženie tlupy ja (Katka), Erik a Erikova Katuška a k tomu hovorí, že možno sa zíde aj ďalšia výšľapisticko-turčianska banda zatiaľ neznámeho zloženia. Trasa - zo Starého Smokovca cez Hrebienok a Zamkovského chatu na Téryho. Mne sa preukrutne zablýska v očiach, pretože na Térynke som ešte nebou. :) Hneď prikyvujem, že bisťu, pozdáva sa mi to, hybajme. Hore na chate robí aj naša kamarátka Kika, švárna to turčianska deva, ktorá mi pred Vianocami zadala ľúbivú vypaľovaciu zakázku s motívmi spomínaných horských chát, tak by som pohladila dve muchy jednou ranou - aj navštívila Kiku, aj pozrela, ako sa vodí mojim dekoračným dreveným dietkam v horských výšinách. :)

A tak ráno (v utorok 29.12.2015) vstávam čosi po šiestej s mierne zalepenými očami po výdatnom spánku, ktorý trval až necelé dve hodiny. Večer sa totiž akosi príjemne a hlavne nečakane natiahla stredoškolská stretávka po skoro 5 rokoch. :D Ale hor sa do hôr - čaká nás krásny deň, čoskoro vyjde slnko. Balím v rýchlosti na cestu do auta igelitku banánov, do batôžka dáke čerstvé datle a ovocno-orieškové "raw vegan" tyčinky, čo sme podostávali s Petríkom pod stromec, s tým si improvizovane vystačím až do večera. :D O siedmej prichádzajú po mňa decká a valíme smer Smokovec. V Turci je polojasno, miestami mraky, no cez Kraľovany do Ružomberka rozrážame hmlu, až vyjdeme na liptovskej strane v úplne jasnom počasí s vychádzajúcim slnkom. Vyzerá to nadmieru sľubne. Ako začíname v diaľke vidieť masívy Vysokých Tatier, sme nadšení - všade modrá obloha bez mráčka, akurát celé Tatry sú asi v polovici výšky zahalené pásom hmlistých oblakov so štítmi zaliatymi mäkkým oranžovo-ružovým svetlom. Dávajú nám najavo, že nás hore čaká inverzia za odmenu a priam pozývajú na výlet. Ako sa približujeme k Tatrám, vnárame sa do hmlistej temnice. :) Parkujeme auto kdesi pri Hornom Smokovci a začíname našu prechádzku. Ajaaj, trochu koska, musíme rezko pridať do kroku. :)

Erik v Starom Smokovci zisťuje cenu za odvoz na Hrebienok, aby sme boli čím skôr nad hmlou, no keď ju počujeme, zrazí nám to hrebienok a ideme radšej peši. :) Zatiaľ tu nie je veľmi veľa ľudí. Na Hrebienku pauza na čaj z Eržikovej termosky a ja pri pohľade na zľadovatelé vychodené chodníky vyťahujem hneď aj mačky - recenzia Snowline Chaisen Pro Spikes pre záujemcov. Kráčame ponad Rainerku k mostu cez Studený potok a kým sa mačkujú aj detičky, ja trošku cvakám okolitú atmosféru ...
Veľká studená dolina
Misia s nasadením kocúrov je úspešná a pokračujeme v šľapaní, otvára sa nám výhľad do Studených dolín, všetko je poprášené jemnou vrstvou snehu a dotvára nám to sviatočný vianočno-novoročný nádych, keďže v nižších polohách po snehu zatiaľ ani stopy.
Veľká studená dolina
Pomaličky stúpame a dobiehame vrstvu hmly, ktorá pred nami uniká čoraz vyššie ...
pod Zamkovského chatou
... a prichádzame k Zamkovského chate. Tu som pradávno nebola, tak nám Eržo cvaká s Katuškou pamätnú. :)
pred Zamkovského chatou
Tak ho to zmohlo, že si musí chvíľku vyfľusnúť v priľahlej helikoptérke. :D
detský vrtuľník pri Zamkovského chate
Ideme sa zohriať na chvíľku dnu do chaty na fantastický čaj a ja sa vytešujem z toho, že som objavila cez okienko priamo vzadu v kuchyni na stene moje drevené dieťa - lopárik s motívom Zamkovského chaty :-) ... hlásim sa chatárikom o autorstvo a tí by ma hneď chceli uctiť poctivým horcom, ale reku, ja takuô nepijem, tak som si aspoň pohľadnicu s vtipnou kresbou od Ivana Baja zobrala na pamiatku. Foťák sa mi dočista zarosil, tak ma Eržo fotí s mojim dielkom zo svojho mobilu. :) Mimochodom, knižočku od - Smiech na lane "sme dostali" od Erika k Petríkovej 30-tke. Odporúčame - veľmi milé a humorné čítanie, najmä z horolezeckého prostredia.
Katkin vypaľovaný lopárik na Zamkovského chate
Na Zamke sme pobudli asi 20 minút a pokračujeme v našej púti cez priľahlý les vyššie do Malej Studenej doliny. Chodník je miestami zľadovatelý kvôli udupaniu, no s mačkami na nohách to ide v pohode. Zdá sa nám to ako večnosť, kým sa šinieme v hustnúcej hmle - a nie a nie sa z nej vymotať. Chvíľkami nás už opúšťa "inverzný elán", mysliac si, že hmla stúpla za ten čas príliš vysoko a nevyhrabeme sa už nad ňu. Ale presne pred touto pochybovačnosťou a beznádejou nás ráno varoval ten skvostný pohľad na slnkom zaliate hory. :) Takže ja ešte verím!
Malá Studená dolina
A naozaj - ako začíname strmšie stúpať popod Prostredný hrot, hmla začína v posledných úsekoch rednúť, až zbadáme vysnívanú modrú oblohu.
 Prostredný hrot z Malej studenej doliny
Dodáva nám to svižnosti do tempa, lebo sa už nevieme dočkať a okolité skalné masívy nám vyrážajú dych. :) Objavuje sa aj Pyšný a Lomnický štít ...
Pyšný a Lomnický štít
Hneď je nám bujarejšie, keď si do kroku zobneme pár sladkých datlí, pretože kopčisko máme ešte pred sebou statočný a strmý.
Prostredný hrot z Malej studenej doliny
Konečne sa škriabeme nad hmlistú perinu v asi 1850 m.n.m a vidíme všetko oveľa jasnejšie. :)
Lomnický hrebeň
Na toto sme sa tak veľmi tešili ...
Lomnický hrebeň
... a je nám dopriate. :)
vrchol Malej studenej doliny pod Téryho chatou
Cvakám panorámu na Lomnický hrebeň ... zmenšená verzia ...
... a zväčšená verzia ... po panoráme sa môžete posúvať šípkami.
Panoráma Lomnického hrebeňa z Malej Studenej doliny
Na objektíve mi medzičasom primrzli malé snehové vločky a všimla som si to až na Téryho chate pri sušení foťáka, tak ospravedlňte prípadné šmuhy a odlesky na nasledujúcich niekoľko fotkách. :D Pohľad kdesi na Širokú vežu ...
Široká veža, Vysoké Tatry
Pohľad späť dolu nám zakrývajú prevaľujúce sa hmly.
Pohľad do Malej Studenej doliny od Téryho chaty
Zmenšená panoráma z posledného strmého stúpania pod Téryho chatou ...
Zväčšená panoráma - použite šípky. Na poslednom cca kilometri začíname stretávať a dobiehať väčšie množstvo turistov ...
Panoráma spod Téryho chaty smerom na Spišské plesá
Zmenšená panoráma - pohľad do Malej Studenej doliny. Odtiaľ sme sa vyštverali. :)
Zväčšená panoráma - použite šípky. Malá Studená dolina ponorená v obláčikoch. :)
Panoráma Malej Studenej doliny pod Téryho chatou
O kúsok vyššie vychádzame z tieňa hôr a konečne cítime na tvári prvé hrejivé slnečné lúče v tento deň.
Pohľad do Malej Studenej doliny
Na vyhrievanie to zrovna nie je, ale aj tak sme s Katuškou nadmieru spokojné. :)
Katky pred Téryho chatou
Alebo je? :) Kým si ja cvaknem, po čom mi srdco piští, decká ma čakajú na vyhriatom svahu. Pre mňa jeden z prvých pohľadov odkrývajúcej sa Téryho chaty.
Téryho chata
Slniečko, môj fľakatý primrznutý objektív, Prostredný hrot (2441 m) a Erik s Katkou. :)
Prostredný hrot, Vysoké Tatry
Uchvacuje ma scenéria v okolí Téryho chaty, učupenej medzi toľkými skalnými obrami - naľavo od chaty v strede Široká veža (2462 m), napravo Malý Ľadový štít a Ľadový štít (2627 m).
pohľad na Téryho chatu, v pozadí Široká veža a Malý Ľadový štít
Zmenšená panoráma spod Téryho chaty na Malú Studenú dolinu.
Zväčšená panoráma - použite šípky. :)
Panoráma Malej Studenej doliny od Téryho chaty
Na povestnej hromade šutríkov pred Térynkou - Malú Studenú dolinu mám ako na dlani :) ... a vlastne celý svet spolu s ňou.
násyp pred Téryho chatou
Vonku je ale poriadne oziablina, tak sa nezdržiavame veľmi dlho a ideme sa čím skôr zohriať do chaty. Je to škoda, musím sem ísť aj v lete a pobudnúť tu niekoľko hodín len tak na slniečku. :) Cesta sem nám v pohodovom tempe aj s prestávkou na Zamke trvala 2:50 h. Do jedálne v chate vchádzame cez schodisko, za ktorým hneď vidím na dverách do kuchyne visieť svoje druhé drevené dieťa - vypaľovaný lopárik Térynky. :-) Hore-dolu tu bez ustania lieta aj prácou zavalené Kiko, no na chvíľku si ju odchytávam, aby sme dali jednu spoločnú ... :)
Katkin vypaľovaný lopárik na Téryho chate
Keď som sa ako-tak zahriala, idem sa na chvíľku prejsť do okolia chaty ... Pohľad na Prostredný hrot a Priečne sedlo.
Pohľad na Prostredný hrot a Priečne sedlo
Térynka odzadu - pohľad do Malej Studenej doliny.
Téryho chata odzadu - pohľad do Malej Studenej doliny
Majestáty Širokej veže, Malého Ľadového štítu a Ľadového štítu.
Široká veža, Malý Ľadový štít a Ľadový štít
Jedno z Piatich Spišských plies, ukryté pod ľadom, vzadu masív Lomnického hrebeňa.
V kotline Piatich Spišských plies
Kotlina Piatich Spišských plies sa pomaly ponára do tieňa hôr - vzadu Ľadové sedlo, vpravo Baranie rohy (2526 m), Baranie sedlo a Spišský štít (2623 m), pod nimi zamrznuté jedno z plies.
V kotline Piatich Spišských plies
Zamrznutá som za tých pár minút znova aj ja, tak letím nazad do chaty. Tesne po nás na Térynku došla aj spomínaná turčianska banda, ktorá tu bude aj nocovať, a tak o spoločnosť nemáme núdzu - na fotke zľava: Ja, Erik, Katuška, Monika, Marek, Bobča, s čistiacim prostriedkom v pracovnom zápale malé milé Kiko :) a vpredu Bobík.
výšlapisti nielen v Turčianskej kotline, ale aj na Téryho chate
Po debatovaní a rozmrznutí za pomoci výborného čaju, prípadne cesnakových polievočiek, z ktorých dych cítiť na celú miestnosť, sa ideme znova prejsť do okolia - musíme to kvôli ukrutnej zime takto porcovať na viackrát. :D
výšlapisti nielen v Turčianskej kotline, ale aj na Téryho chate
Tlupa diviakov s Térynkou v pozadí. :D Vzdali to a idú odkrehnúť do chaty.
pred Téryho chatou
My nezlomne bojujeme s vetrom a mrazivým tieňom prechádzkou popri plese, ktoré som si všimla, až keď som bola od brehu dva metre v ňom. :D
kotlina Piatich Spišských plies
Terén je zradný, tak cupkáme opatrne.
kotlina Piatich Spišských plies
Darujem banán tomu, kto si všimne Bobču pred Prostredným hrotom a Priečnym sedlom. :)
kotlina Piatich Spišských plies
Ja sa cítim pyšne pri pohľade na Pyšný a Lomnický štít, pleso predo mnou. :)
kotlina Piatich Spišských plies
Malého Ľadového štítu sa zľahka dotýkajú posledné slnečné lúče ...
Malý Ľadový štít
... 360° panoráma celej Kotliny Piatich Spišských plies. Nádherné miesto. :)
360° panoráma - použite šípky. Zľava od Prostredného hrotu až po Prostredný hrot. :D
360 stupňová panoráma pri Spišských plesách a Téryho chate
Obloha sa začína zafarbovať do ružova.
pohľad do Malej Studenej doliny
Térynka s Prostredným hrotom.
Téryho chata a Prostredný hrot
Pohľad do Malej Studenej doliny za sprievodu čoskoro zapadajúceho slnka.
západ slnka v Malej Studenej doline
Atmosféra Térynky po 15-tej hodine ... :)
Téryho chata
Zhruba tento pohľad som vypálila na lopárik - som rada, že to mám možnosť vidieť aj naživo. :)
Téryho chata
Jeden z posledných pohľadov, kým ma mrazisko nezlomí a nezaženie nazad do chaty. :)
Malá Studená dolina
Térynka - milá a útulná, zapadá do prostredia. :) Šup sa zohriať.
Téryho chata
V chate ešte debatujeme, ja dávam asi 20-minútového šlofíka na lavičke, lebo to ponocovanie ma celkom zmohlo. Nejaký ten čajik na rozprúdenie krvi a už sa pomaličky balíme. Je nám ľúto odísť a už teraz plánujeme, kedy sa najbližšie vrátime. :) Lúčime sa s deckami a vyzbrojení mačkami, nachystanými čelovkami a všetkými kusmi oblečenia, ktoré sme našli, sa poberáme presne o 16-tej dolu. Toto je posledná fotka - slnko už zapadlo, ako statív poslúžil kameň. Skoro mi prsty od zimy odpadli pri štelovaní.
Malá Studená dolina
Zliezame nepríjemne klzkým strmým úsekom, no vynahrádza nám to stretnutie s legendárnou pani líškou, ktorú v tejto oblasti stretol už hádam každý. :) Pózuje na skale a zvedavo si nás obzerá. Pokračujeme dolu, vnárame sa späť do hmly a mne celkom odľahne, keď sa dostaneme na rovinatejší chodníček v doline, kde sa už kráča dobre. Niekde v polke doliny zapíname čelovky a kocháme sa trblietavým odrazom milióna diamantov na bielych primrznutých stromoch. Zamkovského chata má romantické čaro - rozsvietené okná v zasneženej tme. Kdesi nad Rainerkou sa nám znenazdania vynárajú vo svetle našich čeloviek dvaja turisti bez svetla a mačiek. Krútime hlavami nad tým riskom, povrch je klzký a viditeľnosť dosť nízka. Trochu sneží. Od Hrebienka do Smokovca nám už poriadne skrehli ruky a sme veľmi vďační za to, že v Eržikovom aute sa dá celkom rýchlo zakúriť. Všetok sneh sa na mne roztopil a nesmiem sa pohnúť ani o milimeter, aby ma nestudilo za krkom od mokroty. :D Dávame sa asi o šiestej na cestu a hladní ako kone sa ešte v Martine zastavujeme na zaslúženú pizzu do Via Grande - ja dávam "Vegan pomodoro" s kukuričným cestom. Mňam. :) Geniálny deň za nami, ďakujem!

Katka
Komentáre:
20-01-2016 21:19

Krásna túrka,bol som tam v lete aj cez Priečne sedlo sme šli, ale v zime som to ešte neskúsil.
20-01-2016 21:46

fotka s textom Pohľad do Malej Studenej doliny za sprievodu čoskoro zapadajúceho slnka. je ten typ vyhladu ktory ja osobne mám v prostredi Teryho chaty najradsej :)))
20-01-2016 23:42

Krásne fotky, aj super komentáre. Térynka taktiež moja najobľúbenejšia chata v Tatrách.
21-01-2016 00:03

Super fotky,pohladenie duse matkou prirodou...Tiez dakedy musim zajst,este som nebol na Teryho chate...:)
21-01-2016 07:39

UZ DAVNO SOM NEVIDEL NIECO TAK PERFEKTNE ZMAKNUTE...SUPER...
21-01-2016 08:47

Nádhera,perfektne vydarený súbor s perfektným komentárom.
21-01-2016 09:18

pozeram, ze ste fotili kazdych 5 minut :)
21-01-2016 10:26

Ďakujem Vám všetkým veľmi pekne za komentáre a som mocne tuho rada, že sa Vám fotopríbeh páčil. :-) Marian - haha, až tak často nie :D ale darmo, bola som tam prvý raz a skoro 9 hodín, takže foťák si čo-to so mnou odtrpel. :-)
21-01-2016 12:58

krasne fotky sikulkovia ste, aj ja ked bude odvazlivec co pojde so mnou tak sa tam vydam na cestu, uz by som potrebovala tak tyzden volna
21-01-2016 18:57

veľmi pekne spracovaný foto-dokument s obsaznym komentarom...palec hore, bola som tam 2x v lete i v novembri, no na takéto pocasie by som už asi odvahu nenašla, no krásne...Kto má zmysel pre objavy,nech hlada medzi Rainerkou a Zamkovskeho za vodopadom po lavej strane velky kameň v tvare srdca...mam ho odfoteny,ludia si ho nevsimaju,ale hadzu zan odpadky,ak tam niekedy esze pojdem,asi naň nieco nakreslim,aby nezostaval nepovsimnuty...potom ma niekto nabonzuje a dostanem pokutu :-)
03-02-2016 18:03

Katarinka, mam velku radost, ze som sa na tvojich fotkach stretla s miestami, co som kedysi tolkokrat presla aj preliezla. Krasne nafotene, aj okomentovane. A som stastna, ze Erik teraz pokracuje v rodinnej tradicii, a hlavne - so spriaznenymi dusami. Dakujem
Informovať ma o nových komentároch
© 2019 by Janurky - Peter Janura, Katarína Janurová